Zásnuby - sen sa začína
sk hu

Zásnuby


 

 

V slovenskej tradícii sa pre zásnuby používali aj ďalšie výrazy, ako rukoviny, záručiny, oddávanie. Zásnuby mali podstatu v tom, že nimi sa aj pred rodinou, ale aj verejnosťou potvrdil vzťah dvoch mladých ľudí a ich zámer a vôľa uzavrieť manželstvo.  Mladý muž pri tejto príležitosti požiadal o ruku svojej vyvolenej od jej rodičov. Zvykom bolo spojiť ruky mladých, prednesenie prípitku a výmena zásnubných darov. Tradičnými darmi boli prsteň a šatka. Zásnuby boli vlastne prvým krokom k príprave svadby. Napriek tomu, že sa jedná    o veľmi pekný tradičný obrad, v dnešnej dobe už mladí odkladajú tento medzikrok – oznámenie blízkej rodine  svoj zámer o uzavretí manželstva. Nájdu sa však aj mladí ľudia, ktorí si zakladajú a rešpektujú túto milú a peknú tradíciu alebo využijú ju ( v dobrom mysle slova ) ako príležitosť na prvé stretnutie svojich rodín. Dobré by bolo, keby sa čoraz viac mladých usilovalo o to, aby sa na túto peknú tradíciu úplne nezabudlo. Netreba dodržiavať žiadne striktné pravidlá. Aj v dnešnej dobe je symbolom zásnub snubný prsteň, ktorý daruje snúbenec svojej snúbenici. Budúca manželka a jej matka by mala dostať od budúceho manžela a zaťa kyticu kvetov. Pekným zvykom je, ak napríklad otec nevesty pri slávnostnej hostine vstane, zazvoní lyžičkou   o pohár a oznámi zasnúbenie svojej dcéry.

Na zásnuby sa neposiela oficiálna pozvánka, zaužívané je osobné pozvanie. 

Na zásnuby netreba usporiadať veľkolepú hostinu – stačí pozvať len úzky rodinný kruh ako sú rodičia, starí rodičia, bratia a sestry.

Keby ste sa chceli aj Vy vrátiť k tejto krásnej tradícii, ale neviete ako na to – my Vám v tom pomôžeme. Po dohode a Vašich požiadavkách napíšeme malý scenár, zoznam zvykov a Vy si môžete vybrať akým spôsobom chcete spečatiť svoje rozhodnutie. Ak snívate o peknej rukovine – my Vám ju určite pomôžeme zrealizovať.

 

Srdečne očakávame Vaše otázky, na ktoré spoľahlivo odpovie tím našich spolupracovníkov.     

 

 

 

 

Adresa kancelárie: 

Best Step s.r.o.

Hradná 2

945 01 Komárno

 

Telefón:

+421 35 7778572

0917 808879

 

E-mail:

info@beststep.eu

Web:

www.beststep.eu